Beyin Tümörleri ve Tedavi Yöntemleri

Genel olarak nöroşirurji alanın yoğunluğunu beyin tümörleri oluşturmaktadır. Bunlar iyi huylu ve kötü huylu tümörler olarak iki bölüme ayrılırlar.  Maling ve Benin beyin tümörleri olarak ikiye ayrılan bu sorunların farklı evreleri ve düzenleri vardır. Maling tümörler kendi arasında ikiye ayrılmaktadırlar.

Beyin Tümörleri İki Kısıma Ayrılır

Bunlardan ilki Glial tümörlerdir. En sık görülen tümör gurubunda olan bu tümörler, beyin kanserine neden olan tümör türlerindendir. Genellikle beyinde kalırlar ama nadiren omuriliğe veya bedenin başka yerine sarabilirler. Dört evreden oluşan gelişim süreçleri 1 ve 2 evrelerde düşük, 3 ve 4 avrelerde ise yüksek risk gurubunda değerlendirilirler.

Bu tip tümörlerin olduğu hastalara genellikle radyo terapi ve kemoterapi hastanın yaşına bağlı olarak uygulanabilir. Maling tümör tipleri içinde yer alan Metastatik olan beyin tümörleri ise bedende ki bir tümörün beyne sıçraması sonucu oluşurlar.

Akciğer, kalın bağırsak, meme, cilt, mide ya da prostattan kaynaklı olabilen bu tümörün genel olarak nereden sıçradığı zor tespit edilir. Kökeninde kanser olan hastaların büyük %20 ile %40 arasında bu tip beyin tümörleri görülmektedir.

Beyin Tümörleri Tedavi Yöntemleri

Kötü huylu olan bu tümörlerin tedavilerinde genellikle cerrahi müdahale, biyopsi, ilaç tedavisi ve radyo terapi cerrahisi uygulanabilir. Farklı etmenler ile tedaviye yanıt süreci değişebilmektedir. İkinci gurupta yer alan Benin tümörleri ise beyin dokusu dışında ve kafatası içinde yer alırlar.

Bu tümörler içinde en sık karşılaşılanlar meningomlar, kraniofaringiomanlar, hipofiza denomlar, dermoid ve epidermoid tümörler, kollid kistler, dev hücreli astrositom tarzı tümörler de görülebilir. Bu iyi huylu tümörler bazen hayatı tehdit edecek durumları da yaratabilirler.

İlerleyen dönemde bazı tümörler kötü huylu beyin tümörleri olarak karşımıza çıkabilirler. Ayrıca beynin farklı yerlerine baskı yaparak nöronların iletişimini kesebilir, kan dolaşımını azaltabilir ve hayati fonksiyonların engellenmesine ya da yerine getirilmesinde sorunlar yaratabilirler.

Farklı şekillerde müdahale edilebilen tüm tümörler, cerrahi, ilaç veya kemoterapi uygulama ile köreltilip temizlenebilirler. Kontrol ve denetim altında tutulmaları da söz konusu olabilmektedir. Etkin bir şekilde karşımıza çıkacak olan bu özel tümörler konusunda hassas davranılmalı ve doktor gözetiminde bulundurulmalıdır.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın