Besin Alerjisi

Besin alerjisi nedir?

Bazı besinlerin tüketilmesi yoluyla gerçekleşir. Hatta kimi zaman besinlere dokunmakla veya koklamakla da oluşabilir. Alerji; vücudun besin içindeki herhangi bir maddeye karşı göstermiş olduğu reaksiyondur. Alerji pek çok maddeye karşı oluşabilir. Besin alerjisi yetişkinlerde çok sık görülmezken çocuklarda biraz fazla görülebilir.

Yetişkinlerde %1 oranında görülürken çocuklarda %2 ile %8 oranında değişir. Besin alerjisi nedir? Belirtiler besini tükettikten saniyeler veya saatler sonra gelişebilen vücudun besindeki bazı maddelere karşı tepkisidir. Çocuk yaşta görülen alerjiler çoğunlukla büyüyünce geçer. Çocuklarda bu belirtiler çoğunlukla sindirim sisteminde görülür.

Bazen deride ve solunum sisteminde de alerji oluşabilir. Vücut alerji olduğu maddeye karşı antikorla kendisini korumaya alır. Antikorlar ise histamin salgılayarak vücutta çeşitli lekeler, kızarıklıklar ve kaşıntılar oluşturur. Alerji belirtileri tehlikeli olmasa da insanları rahatsız edicidir.

Fakat nadiren olsa da bazen belirtiler hızlı gelişerek solunum yetmezliğine, kalp çarpıntılarına, kan basıncının düşmesine ve şok yaşanmasına sebep olabilir. Bu gibi durumlarda tıbbı destek alınması gerekir. Bir yiyecek günlüğü tutmak ve tüketilen tüm yiyecekleri artı kullanılan tüm ilaçları not ederek neye karşı vücudun alerji olduğunu tespit etmekte önemli bir adım olabilir. Bir başka kullanılan yöntem ise doktorun şüpheli yiyecekleri bir süre yememenizi önermesidir.

Besin alerjisi nedir?
‘’Besin alerjisi nedir? ‘’ sorusunun cevabını bilmek alerjiler yaşandığında gerekli adımların atılması adına önemlidir. Alerjiler çoğu zaman hayati bir tehlike oluşturmasa da günlük hayatı etkileyici sonuçlar doğurduğundan önlemler almak gerekir. Besin alerjisinden şüphe etmek için belirtilerin hepsinin oluşması gerekmez.

 

Bir besine karşı alerji varsa ve besin tüketilmeye devam ederse vücutta diğer besinlere karşı da hassaslık başlayabilir ve bu yüzden alerji yapan besin kısa sürede tespit edilip tüketilmemelidir.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın