Bel Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Bel fıtığı kısaca omurgalar arasındaki kıkırdağın aşırı derecede zorlanma sebebiyle yerinden kayması ve omurilik içine girmesidir. Bacaklara gelen sinirlere ve omuriliğe gelen baskı ile meydana gelmekte olan bir hastalıktır. Yetişkin yaşlardaki insanların %80’ninde hayatlarında en az bir kez bu bölgede ağrılardan şikâyetçi olmaktadırlar.

Bel fıtığı tedavisinde yapılması öngörülen belirli bel fıtığı egzersizleri bulunmaktadır. Fıtık genel itibarı ile 30-60 yaş aralığında görülmekle birlikte değişik yaş gruplarında da görülebilmektedir. Bel fıtığında belirli bir yaş ve kategorilendirmek yerine, bel fıtığına sebep olabilecek risk faktörlerine dikkat edilmelidir.

Bu risk faktörleri örneğin obezite, hareketsizlik, sigara kullanımı, günlük yaşam içerisinde farkında olmadan kaldırılan zorlayıcı yükler taşınması ya da itilmesi, meslek hayatındaki ağır fiziksel faktörler olarak nitelendirilebilir. Bu rahatsızlığa yakalanmamak ya da riskleri azaltmak için, dikkat edebileceğimiz bazı hususlarda vardır.

Örneğin yerdeki cisimleri eğilerek almak yerine dizleri kırarak çömelme şeklide almaya dikkat edilebilir. Ağır yükler taşınması gerekli ise yükleri ulaşması gereken yere görülünceye kadar kısa molalar vermek, yüksekte olan bir cisme vücudu zorlayarak uzanmak yerine, üzerine çıkabilecek bir başka cisim yardımı ile bulunduğu yerden almak daha uygundur.

Masa başında uzun süre oturulan durumlarda bel bölgesine destek olabilecek yastık gibi şeyler kullanılması ve arada bir oturulan yerden kalkıp, bel fıtığı egzersizleri diye de adlandırabileceğimiz hareketler ile vücudun sürekli aynı pozisyonda kalmasından kurtulup, farklı hareketlerde yapılması.

Bu hususlara özen gösterildiği halde dahi fıtık gelişebilir, olası bel fıtığı olabilecek rahatsızlıklarda beyin ve sinir cerrahlarına başvurup gerekli ise tedavi yöntemlerine başlanmalıdır. Fıtık hangi tarafta oluşmuş ise, o tarafın bacaklarında kalçadan başlayarak, ayak topuğuna kadar ulaşan bir ağrı olmaktadır.

Siyatik sinir baskı altında olduğu için bacak arkasında siyatik sinir boyunca ip gibi bir ağrı durumu olur. Hastalar genellikle bu ağrıyı bacaklarımda iple çekilme oluyor şeklinde dile getirirler. Bu ağrılar öksürme ya da ıkınma durumlarında şiddetlenebilirler.

Bel fıtığı teşhisi ile fizik tedavi görmekte olan hastaların özellikle ilk günler bel fıtığı egzersizleri sırasında ve sonrasında ağrılarda artma görülebilir, ancak seanslar bitene kadar hasta sabretmelidir. Bel fıtığı hastalarının çoğunda ana şikayet bel ağrısı olarak belirtilmektedir.

Fakat her bel ağrısı bel fıtığı olduğu anlamını taşımaz. Bel fıtığı ağrısı birkaç gün sürdükten sonra kesilebilir. Ve bu ağrının ardından bacak ağrısı, bacaklarda uyuşukluk ve zayıflık gibi belirtiler baş gösterebilir.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın