Bebeklerde Gaz Sancısı (Kolik)

Bebeklerde gaz sancısı aslında bir hastalık olmadığı gibi, sadece normal bir bebeğin ağlama evresinden daha yüksek bir ağlama olasılığı görülmektedir. Normal bir bebekten daha fazla ağlayan kolik bebekler genellikle hangi sebepten ötürü ağladıklarına anlam verilememiştir.

Bebeklerde kolik ihtimali 1 veya 2 aylıkken başlamakta olup bu süreç minimum 5 aya kadar sürmektedir. Kolik bebeklerin sebepsiz ağlamalarından ötürü ebeveynlerin telaşa girmesine pek gerek yok, bu bir gaz sancısı veya bağırsakların kasılmasından dolayı ortaya çıkan bir sorundur.

Bu tanı birçok uzman anne ve bebek doktoru ve sağlık araştırmacıları tarafından söylenilen bulgular neticesinde sunulmakta olup, bebeğinizin herhangi bir hastalığa yakalanmamasını ifade etmektedir.

Tetikleyici Etkenler Nelerdir?

Öncelikle ilk oluşum annenin bebeğini emzirmesinden oluşabilmektedir. Bebeğini emziren anne eğer çikolata, fazla baharatlı yiyecek çeşitleri, kahve, çay ve kola gibi benzeri kafein içeren tüketimleri yapıyorsa bebeklerde kolik yaşanabilmektedir.

Anne sütünde oluşan bir diğer sorun ise, annenin kullanmakta olduğu ilaçlardan kaynaklanmaktadır. Alınan ilaç türüne bağlı olarak sütü emen bebekte kolik görülebilmektedir.

Bebeklerde Gaz Sancısı (Kolik) Belirtileri Nelerdir?

Kolik bebekler genellikle diğer ağlayan bebeklere nazaran daha fazla ağlamaktadırlar. Ayrıca gülümsediği anda bile birden ağlamaya başlayabilirler. Tiz bir seste ağlayan kolik bebekler sık sık ağladıklarından neden dolayı ağladıkları da bilinmemekte.

Genellikle öğleden sonra veya akşamları ağlamakta olan kolik bebekler, her gün aynı zaman içerisinde ağlamaya başlarlar. Ağladıkları zaman bacaklarını kasarak yukarı doğru çekerek karın bölgesinde şişme gibi bir görüntü ortaya çıkmaktadır.

Dakikalar ve hatta saatlerce sürebilen ağlamaları esnasında ellerini bazen yumarak tepki vermekte ve yüz bölgesinde kızarıklık görülmektedir.

Ağlamaları ise genellikle gazını veya dışkısını dışarıya attıktan sonra diner ve hiçbir şey olmamış gibi tatlı bir şekilde gülümsemeye devam ederler. Ayrıca bebeğinizin dışkısında kanama veya ishal olma durumu, kusma ve benzeri durumları var ise mutlaka doktora göstermeniz gerekmektedir.

Bebeklerde Gaz Sancısı İçin Yapılması Gerekenler

  • Anne bebeğini emziriyor ise kendine gaz yapan yiyeceklerden uzak durmalı. Örneğin, nohut, kuru fasulye, karnabahar, lahana, portakal, limon, kafein içeren içecekler.
  • Annenin süt ve süt ürünlerini tüketiminde aşırıya kaçmaması gerekir.
  • Emzirme sonunda sakinleşmesi için emzik verilebilir.
  • Gaz sancıları sonunda ağlama başladı ise anne ve baba sakin olmalı, bebeği kucağına alıp, ninniler söyleyip, kucağında gezdirmeli.  Devamlı sesler (  saç kurutma makinesinin sesi veya elektrik süpürgesi gibi) sakinleştirici olabilir. Evde çılgınlar gibi ağlayan bebek, hastaneye gitmek için arabaya biner binmez susar, araba ile gezdirmek de iyi bir fikir olabilir.

Bebeğinizin bu tür sorunları var olsun veya olmasın, sağlığı için mutlaka alanında uzman bir doktor’a görünmenizde fayda olacaktır.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın