Baş Ağrıları Neden Olur ?

Baş ağrıları tüm dünyada doktorlara şikayet edilen sorunların başında gelmektedir. Hemen hemen herkes yılda en azından birkaç defa baş ağrısından şikayetçi olmaktadır. Baş ağrılarında genelde beyin bölgesinde ağrı olduğu şikayetin de bulunulsa da, aslında beynin kendi ağrı duyusu yoktur.

Meydana gelen ağrılar aslında baş ve boyun bölgesindeki damar, kas, çene eklemi ve de saçlı deriden kaynaklanmaktadır. Baş bölgesinde meydana gelen ağrılarda damarlarda genişleme, saçlardaki gerilme ve kaslardaki spazm ağrıya neden olur.

Baş ağrıları neden olur ?

Çok çeşitli ağrılar arası da en çok bilinen migrendir. Küme baş ağrısı nadir görülür ancak çok şiddetlidir, Trigeminal nevraljik ağrılar saniyelik elektriklenme tarzında ağrı türüdür. Baş ağrıları süreklilik teşkil ediyorsa asla hafife alınmamalıdır.

Ağrı sebebiyle nörolojik muayene yapılmadan, ağrının kaynağı tespit edilmeden uygulanan tıbbi yaklaşımlar çok ciddi sakatlıklara hatta ölümlere neden olabilirler. Bu yüzden baş ağrısı neden olur diye düşünüldüğünde bu ağrılar iki grup olarak incelenmektedir.

Birinci grup migrengerilim ve küme baş ağrılarıdır. İkinci gruptaki baş ağrıları çok daha tehlikelidir sakatlıklara ve hatta ölüme neden olabilecek baş ağrılarıdır, bu yüzden baş ağrılarında erken teşhis çok önemlidir. İlk kez ve çok şiddetli şekilde meydana gelen 1 dakika içinde en yüksek seviyeye ulaşan baş ağrısı subaraknoid kanamanın belirtisi olabilir.

Beyin damar duvarındaki anomaliden kaynaklanan balonlaşma, anevrizmanın yırtılması nedeniyle oluşur. Baş ağrıları vücudun başka bölgesinden kaynaklanan rahatsızlıklarında habercisi olabilir. Bu baş ağrılarına sekonder baş ağrısı denir.

Örneğin kansızlık, kazalar, enfeksiyonlar, tümör ya da kanamalardan kaynaklanabilirler veya bazı ilaçların yan etkisi ile görülebilirler. Baş ağrıları neden olur diye düşündüğümüzde, bu ağrının nedeni mutlaka baş bölgesinden kaynaklanmaktadır;  Şeklinde düşünmek yanıltıcı olabilir.

En kısa sürede gerekli testler ve nörolojik muayene yapılması önem arz etmektedir. Ağrının sebebi anlaşıldığında gerekli tedavide bu yönde uygulanmaya başlayacaktır. Baş ağrısının yanı sıra hastada bulantı, kusma belirtileri var ise acilen doktora başvurulmalıdır.

Ağrının sebebine bağlı olarak ilaç tedavisinin yanı sıra (psikolojik, fizik tedavi ve rehabilitasyon, supplemente tedaviler) hastaların rahatlığına katkı sağlayabilmektedirler.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın