Bağırsak Kanseri ve Belirtileri

Bağırsak Nedir ?

Sindirim sisteminin bir parçası olan bağırsak, tip dilinde gastrointestinal (mide-bağırsak) kanalı ya da kısaca GİK olarak da adlandırılmaktadır. Sindirim sisteminde tüketilen gıdalar bir süreçten geçilerek vücudumuz için gerekli olan enerji ve besinlere dönüştürülür.

Bağırsak; ince bağırsak ve kalın bağırsak olmak üzere ayrılmaktadır. Gıdalar ilk olarak yemek borusundan mideye iner, burada sindirilen gıdalar ince bağırsağa geçer, ince bağırsakta vücut gıdalarındaki besin öğeleri absorbe edilir son olarak gıdalar suyun emilip dışkıdaki atık maddelerin oluşturulduğu kalın bağırsağa gelir.

İnce Bağırsak

İnce bağırsak, bağırsağın en uzun kısmıdır. İnce olarak adlandırılmasının nedeni kalın bağırsağa göre daha dar bir yapıya sahip olmasıdır. İnce bağırsakta kanser çok nadir görülür.

Kalın Bağırsak

Kalın bağırsak kolon ve rektum adı verilen sistemlerden oluşmaktadır. Çeşitli tabakalardan oluşan duvar yapılarına sahiptir. Bağırsak kanserleri bağırsağın en iç kısmında bulunan bağırsak zarı ile başlamaktadır. Tedavi edilmediği sürece bağırsak zarının altındaki kas tabakalarına ve sonrasında bağırsak duvarına kadar büyüme gösterir. Bağırsak kanserlerinin gelişim süreci genellikle 5-10 yıldır ve genellikle bağırsak duvarda oluşan polip ya da adenoma olarak adlandırılan küçük bir gelişim olarak başlar.

Bağırsak Kanseri Belirtileri

 1. Rektumda ya da dışkıda kanamalar oluşur.
 2. Karın bölgesinde ya da rektumda yumrular oluşur.
 3. Rektumda gerilme hissi uyandırır.
 4. Kilo kaybına neden olur.
 5. Karın bölgesinde ya da rektumda ağrılara yol açar.
 6. Tümör kanamasından kaynaklanan anemi görülür. Anemi de yorgunluk ve bazen de nefessizliğe yol açar.

Bunlara ek olarak ayrıca bağırsak kanserine, bağırsak tıkanıklığı da olmaktadır. Bağırsak tıkanıklığından oluşan kanserin belirtileri ise;

 1. Abdomende sancı oluşması,
 2. Şişkinlik hissi,
 3. Kabızlık
 4. Hasta hissetme hali olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bağırsak Kanseri Ne Kadar Yaygındır ?

Büyük Britanya’da bağırsak kanseri en yaygın olarak görülen 3. kanserdir. Kalın bağırsak kanserleri genellikle kolonda ya da rektumun yalnızca 1/3ü kadar yukarısında görülmektedir. Bir çok kişide oluşan kalın bağırsak kanserinin nedeni kesin olarak bilinmemektedir. 100lük oranla ele alırsak, %85inden fazlası 50 ya da daha üstü kişilerde görülmektedir.

Bağırsak Kanserinden Korunma Yolları 

 1. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda lifli ve yağsız yiyeceklerin tüketilmesi  kanser riskini azalttığı bildiliriliyor.
 2. Yapılan bir diğer  araştırmaya göre spor ve egzersiz yapmak vücut direncini arttırarak kanser riskini azaltıyor.
 3. Son olarak stresten elimizden geldiği kadar uzak durmakta kanseri riskini azaltan bir faktördür.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın