Astım ve Hamilelik

Astım; nöbetler halinde meydana gelen, göğüste nefes darlığı, hırıltılı solunum, nefes farlığı ve göğüste bası-sıkışma gibi şikayetler ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu yüzden astım hastalarında hamilelik olma durumunda çok tehlikeli bir duruma yol açabilir.

Kendinize gereğinden fazla dikkat etmeniz gerekecektir. Gün içerisinde veya mevsimsel olarak değişebilir. Astımın ortaya çıkmasını bazı faktörler etkileyebilir. Bunlardan kişisel olanları olarak kişiyi astıma yatkın kılan kişisel faktörlerin en başında genetik gelmektedir.

Ailesinde astım hastalığı var ise kedisinde de görülme riski büyüktür. Genetik olarak astıma yatkın olan kişilerin emosyonel durumları da hastalığın ortaya çıkış nedenlerindendir. Kişisel diğer nedenler ise obezite ve cinsiyet olarak gösterilir. Bir de çevresel faktörleri vardır.

Alerjenler olarak evde toz, hayvan, hamam böceği, küf mantarı astımınızı tetikleyebilir, En sık rastlanan sigara dumanı astımınızı tetikler. Hava kirliliği olarak fabrika dumanları, arabadan çıkan zehirli gazlalar gibi etmenler yüzünden astımınız tetiklenebilir.

Artık bütün aldığımız ürünlerde katkı maddesi bulunur. Buda sizin astımınızı tetikleyebilir. Ama hamile olduğunuz zaman çok daha fazla dikkat etmeniz gerekecektir. Astım hastalarında hamilelik, solunum yolların da değişik olması durumunda sizi çok zorlayacaktır.

Solunum yollarında bir zamandan sonra ödem gelişir. Buna bağlı olarak burun akıntısı veya tıkanıklığı görülebilir. 24 hafta sonra gebeliğin artması durumunda bu belirtiler artacak ve işler çok daha zor bir hal almaya başlayacaktır.

Astım hastalarının gebe kalma durumunda çok farklı sonuçlarla karşılaşabiliriz. Bunlardan biri olan tedavi görmeyen astımlı hamilelerdir. Bazılarında şikayetler artacaktır. Çünkü astım hastalarının nefes alıp vermesi ne kadar zor ise bebek geldiğinde de 2 kat daha zorlaşacaktır.

Buda bebeğe zarar verme korkusu ile size zarar verecektir. Bazılarında hiçbir şey olmaz. Normal hayatına devam ederek çocuğunu büyütebilir ama astım hastalarında hamilelik zamanında en zorlananlar, şehirlerde yaşayan bayanlar olacaktır.

Bu bayanların normal günlerde havanın kirliliği yüzünden zor nefes aldığı gibi bebek olunca bir ağırlık olacak ve bu zorlayıcı durum iki katına çıkacaktır. Bu yüzden astım hastalarının hamile kaldığı zamanlarda çok iyi ve dikkatli hareket etmesi ve beslenmesi gerekecektir.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın