Arpacık Belirtileri ve Tedavisi

Arpacığın tıptaki adı hordeolumdur.  Gözünüzün alt veya üst kirpik diplerinde çıkmaktadır. Gözünüzü her kırptığınızda göz kapağınızda bir acı hissetmeye başlarsınız. Ağrısı, acısı nedeniyle rahatsızlık veren ve göze pek hoş görünmeyen arpacık, genellikle kirpik dibinin ya da buradaki bezlerin fazla yağ veya bakteriler yüzünden tıkanıp iltihaplanmasından kaynaklanır.

Arpacık zararsız olarak bilinir. Özel bir tedavi uygulanmaz, çay gibi bazı besinlerin iyi geldiği söylenir. Gözünüzde arpacığınız varsa demlikte ki kalan çayı süz oraya kompres et diye nasihatler duyabilirsiniz. Gözünüzde arpacık çıktıysa siz yine de doktora görünün ve doktor tavsiyesi ile tedavi olun.

Sonuçta mikrop kaptığı için çıkan arpacığın daha kötü hale gelmesini istemeyiz. Sizlere arpacığın hangi durumlarda meydana geldiğini şöyle basitçe sıralayayım. Eğer makyaj yapıyorsanız. Göz makyajınızı her gece uyumadan kesinlikle temizleyiniz.

Makyaj malzemeleri de arpacık çıkmasına sebep olan etkenler arasındadır. Vitamin eksiliği sorununuz varsa, arpacık meydana gelebilir. Bu yüzden A, C, E vitaminleri içeren besin maddelerini tüketebilirsiniz. Yağlı beslenmede sebeplerdendir.

Her gece yatmadan önce gözlerinizde herhangi bir makyaj kalıntısı kalmadan temizlemenizi öneririz. Piyasadaki ucuz göz kalemlerinin de sebep olduğu arpacık küçük bir sorun gibi görülebilir. Ama en hassas organımız söz konusuyken mümkünse ucuz göz kalemlerinden uzak durmanızı tavsiye ederim.

Ergenlik döneminde çok sık oluşur. Stres yüzünden olabilir. Gözünüzde beliren arpacığı kesinlikle kendi kendinize patlatmayınız. Evde sıcak kompres yapın basit bir iltihaplanma ise bu yöntemle geçebilir. Lens kullanıyorsanız, arpacığınız geçene kadar lens kullanımını erteleyiniz ve bu süre zarfında da göz makyajı kesinlikle yapmayınız.

Gözlerimiz en değerli organımızdır. Arpacık oluşumundan sonra 2 hafta gibi bir süreçte iyileşme yaşanmıyorsa kesinlikle doktorunuza başvurunuz. Doktor tarafından yapılacak tedavi şekli ise şu şekildedir. İlk etapta damla ve antibiyotik verip iltihabı yok etmeye çalışacaktır.

Eğer antibiyotik tedavisi ile de arpacığınız geçmedi ise küçük bir cerrahi operasyonla iltihabınızı boşaltacaktır. Gözümüzde çıkan bu küçük uyarıcının aslında bizi daha büyük tehlikeden korumak amaçlı çıktığını ve bizlere önemsememiz gereken temizlik kurallarını hatırlattığını unutmayalım. Sık sık ellerini gözlerine götüren ve el temizliğine önem vermeyenlerde daha fazla görülmektedir.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın