Anne Sütü Özellikleri ve Faydaları

Bebeğin doğumundan itibaren özellikle ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi önemlidir. Kuşkusuz anne sütü bebeğin sağlığı için en değerli besin kaynağıdır, anne sütünde bulunmakta olan proteinler inek sütünde bulunan proteinlere oranla daha kolay sindirilir.

Bebeğin gelişimi için çok önemli olan yağ asitleri anne sütünde daha yoğun bulunur ve içerdiği minerallerde bağırsaklar tarafından daha rahat emilir. İnek sütüne oranla anne sütünde daha az protein bulunur ama bu proteinler bebeğin gelişimi için yeterli olacak miktardadır.

Daima temiz ve mikropsuz olması anne sütünün özellikleri arasındadır. İshal, kabızlık ve karın ağrısı gibi sorunlar anne sütü sayesinde en aza indirgenir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Anne sütü bebeğin günlük su ihtiyacını tamamen karşılar, ayrıca su verilmesine gerek kalmaz.

Bebeklerin daha zeki olmalarını sağlar, ayrıca emzirmenin bebeğe olduğu gibi anne içinde faydaları vardır. Emzirme anne sütünün özellikleri nedeniyle annenin sağlığını korumakta meme ve rahim kanseri olma ihtimalini düşürmektedir.

Emzirmeye başlanması ile birlikte doğum sonrasında meydana gelen kanamaların daha kolay kesilmesine yardımcı olur ve rahmin daha kısa sürede normale dönmesini sağlar. Emzirme ile anneden salgılanan hormonlar nedeniyle annenin kısa sürede dinlenmiş olmasına yardımcı olur.

Emzirme yapmakta olan bir annenin emzirmeyen bir kadına oranla enerji ihtiyacı 500 kalori kadar daha fazladır. Emziren anneler günde en az 2 litre su içmeli ve protein, kalsiyum ve kalori bakımından zengin gıdalarla beslenmelidir.

Annelerin hayatındaki en özel anlardan biri kuşkusuz bebeğini ilk emzirme anıdır. Bu an anneler için bir nevi mutluluk hormonu salgılama anıdır. İlk emzirmede sütüm olmazsa korkusunu aşıp kararlı olunması gerekmektedir, zira bebek ve anne için anne sütünün özellikleri etkisini ilk emzirme ile göstermektedir.

Bebeğinizin ilk emzirme anında salgılanan ilk süte ‘klostrum’ denir. İlk emzirmede gelen bu süt bebeğin ishal, solunum yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıklara karşı ilk aşısı olacaktır. İlk başlarda az miktarda olsa da bu sütün üretimi bebeğin emzirilmesi ile birlikte çoğalmaya başlar. Klostrum doğumdan sonra 72 saat içerisinde salgılanır. Çocuklarda obezitenin engellenmesi için uzmanlar emzirmenin faydalı olacağını belirtmektedir.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın