Akciğer Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer, vücudumuzun en önemli organlarından birisidir. Vücudumuzun oksijen gereksinimini karşılayan bir organımızdır. Diğer organlar gibi akciğerimiz de farklı hücrelerden oluşmaktadır. Bu hücreler akciğerimizin görevini yapabilmesi için bölünür ve çoğalırlar.

Akciğer kanseri olmuş bir insanın akciğerleri normal olarak çalışmaz. Kontrol dışı çoğalarak akciğerin içinde bir tümör oluştururlar. Oluşan bu tümör çok tehlikelidir. Ne kadar akciğer organımıza zarar verse de etrafındaki organlara veya dolaşım yoluyla daha uzakta olan beyin, karaciğer gibi organlara kadar uzanır.

Akciğer kanseri iki dala ayrılmaktadır. Biri küçük hücreli dışı akciğer kanseridir. Akciğer kanserinin %75’ini oluşturmaktadır. Küçük hücreli akciğer kanseri ise daha nadir görülür ve çok hızlıdır. Tanı konulduğu zaman diğer organlara yayılmış olarak karşımıza çıkar.

Akciğer Kanseri Nedenleri Nelerdir ?

Bu hastalığı tetikleyen birçok farklı etmen bulunur. Bunun en başında sigara ve tütün ürünleri bulunmaktadır. Bazı ülkelerde sigara içiminin azaldığı gibi bazı ülkelerde bu oran artmaktadır. Tütün ürünleri içmekten zevk alan insanlar bunun zararlarından pek de haberdar değillerdir.

Çünkü sadece akciğer kanseri değil diğer tüm organlara zarar veren bir üründür. Ne kadar bırakıldıktan 5 yıl sonra zararı azalsa bile etkisi tam olarak bitmemektedir. Nefes alıp verirken zorlanma ve el titreme gibi durumlarla karşılaşabiliriz. İçmeseniz bile yanınızda sürekli içen biri var ise sizde etkilenirsiniz.

Hatta bazı durumlarda sigara içmeyenlerin sigara içenlerden daha çok etkilendiği görülmektedir. Tedavi olmak isteye biri bunu erken yapmalıdır. Çünkü sigara bağımlısı olmuş birisini sigarayı bıraktırmak çok zor olduğu gibi organları zarar görmüş birisinin tedavisi de o oranda zordur.

Tedavisinde ameliyatla tümörlü doku, etraftan biraz sağlam doku çıkartılarak, bazen de tüm bir akciğer lobu alınarak temizlenebilir. Genellikle ameliyat ile tamamen çıkarıldığı ve çevresinde hiç hastalık kalmadığı zaman farklı bir tedaviye gerek yoktur. Ameliyat olduktan sonra hekiminiz, düzenli olarak sizi kontrole çağıracaktır.

Çünkü akciğer kanseri çok ciddi bir hastalık olduğu için ameliyatı da çok ciddi geçmektedir. Bu yüzden düzenli kontrollere gitmek gerekir. Bazen de sizi daha iyi tedavi edebilmek için ışın (radyoterapi) kullanılmaktadır.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın