Ağız Yarası Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Yanak, dudak mukozası, dil ve dişetlerinde oluşan genellikle yuvarlak bir şekilde meydana gelen yaralara ağız içi ülser adı verilir. Toplumun % 18 ila %20’si ağız içinde oluşan yaralarla karşı karşıya kalmaktadır. Ağız yarası bayanlarda daha sık rastlanıyor olması da diğer bir istatistikî bilgidir.

Peki, ağız içi yara nasıl geçer ne iyi gelir?

Bazı ağız içi yaralarının altında yatan neden, tüm vücudu etkileyen hastalıklar ya da ağız içindeki bir sorundan kaynaklanmaktadır. Ancak yaraların çoğunun nedeni bilinmemektedir.

Uzmanların ortak bir kanısı ise ağız içi yaraların stres, yiyecekler, yanak, dil ve dudak ısırma, diş macunu, B12 vitamini ve demir noksanlığı, sigara içme gibi etkenlerden dolayı oluştuğudur.

Ağız içi yara nasıl geçer ne iyi gelir ? Sorusunun cevabına gelecek olursak; ağız içinde sıklıkla tekrarlayabilen, küçük ve birden çok olan yaralar, bir hafta içinde iz bırakmadan iyileşir. Daha büyük olan yaralarda ise iyileşme süresi 2,5 ayı bulmaktadır.

Bu yaralarda doktora gittiğinizde doktorunuz size antibiyotik tedavisi ve ağız içi gargara verecektir. Bunlarla büyük oranda iyileşme sağlanabilmekte, tedavi hızlandırılabilmektedir.

Evde kendiniz bir tedavi uygulamak isterseniz de misvakın ağız içi asitlik derecesi ile aynı asitlik derecesine sahip olması aft oluşumunu engellemektedir. Ağız içindeki yaralı bölgelere tuz koymak ağız yaralarının tedavisinde etkili bir diğer yöntemdir.

Tuz ve su ile hazırladığınız karışımı da gargara yaparak tedavide kullanabilirsiniz.Tedavi sürecinde aynı zamanda yara oluşumuna neden olan dış etmenlerden yani asitli yiyecekler, sigara vb ürünlerden uzak kalmanız da önemlidir.

Ağız yarası nasıl geçer ne iyi gelir? Sorumuzun cevabını tedavi yöntemlerini anlatarak verdik fakat böyle bir sorunla karşılaştığınızda her ihtimale karşı bu konuda uzman bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Abc Sağlık

Sağlık konuları hakkında makale yazarı

Bir Cevap Yazın